Jak dbać o buty

To jak długo posłużą Ci buty zależy w dużej mierze od prawidłowej pielęgnacji, która jest bardzo ważna już na etapie zakupu. Przed pierwszym użyciem należy pamiętać o impregnacji obuwia, aby wzbogacić je o dodatkową warstwę ochronną. Każdy impregnat do butów należy równomiernie rozprowadzać po powierzchni i zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed zastosowaniem pamiętaj, żeby obuwie było suche i czyste oraz sprawdź czy środek jest przeznaczony do materiału, z którego wykonane są Twoje buty. Po nałożeniu każdej kolejnej warstwy impregnatu, zawsze należy odczekać kilka minut, aby skóra mogła go wchłonąć - następnie czynność można powtórzyć.

Systematyczna impregnacja obuwia

Impregnacja butów to czynność, którą warto wykonywać regularnie, ponieważ korzystnie wpływa na ich stan techniczny. Najlepiej jest impregnować obuwie po każdym czyszczeniu na mokro oraz należy pamiętać, aby unikać polerowania wilgotnych elementów. Najrozsądniej poczekać do momentu, w którym buty będą czyste i całkowicie suche. Pamiętaj, że obuwie ze skóry jest wrażliwe, więc unikaj nadmiernego nawilżania.

Wybierając impregnat zawsze sięgaj po środki najwyższej jakości. Oczywistym jest, że buty w końcu ulegną mechanicznemu zużyciu. Wpływają na to warunki pogodowe oraz codzienna eksploatacja. Prowadzi to do obniżenia skuteczności działania impregnatu, ponieważ skóra traci swoje naturalne właściwości. Stosując impregnaty najwyższej jakości sprawiasz, że Twoje buty zachowają pierwotny wygląd przez długi czas oraz będą odporne na trudne warunki pogodowe.

Skóra naturalna to jeden z najstarszych i najlepszych materiałów wykorzystywanych do produkcji obuwia. Charakteryzuje się takimi właściwościami jak: przewiewność, pochłanianie i oddawanie wilgoci, elastyczność oraz wyjątkowa wytrzymałość. Buty ze skóry są najczęściej kupowane przez klientów ceniących sobie komfort i funkcjonalność. Sięgaj po akcesoria do czyszczenia butów, które są przeznaczone do danego tworzywa.

Jak czyścić skórę licową? Prawidłowa pielęgnacja obuwia

Skóra licowa charakteryzuje się tym, że jest poddawana obróbce od zewnętrznej strony. Pokrywa się ją specjalnym woskiem lub inną substancją, która odpowiada za właściwą strukturę oraz jej charakterystyczne właściwości. Dodatkowo skóra licowa jest bardziej odporna na zabrudzenia i wilgoć. Najczęściej do produkcji obuwia skórzanego wykorzystuje się skóry licowe cielęce, jagnięce lub bydlęce, które ze względu na swoją grubość są bardzo delikatne. Jej faktura może być gładka lub strukturalna, ale także błyszcząca lub matowa.

Do czyszczenia obuwia wykonanego ze skóry naturalnej licowej należy wykorzystać szczotkę z naturalnego włosia. Zanieczyszczenia można również usuwać wilgotną gąbką, czyścikiem lub chusteczką. Nie powinno się stosować żadnych rozpuszczalników organicznych. Ze względu na swój delikatny charakter skóra naturalna nie jest wystarczająco odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda, którą z łatwością przepuszcza. Wiąże się to z koniecznością stosowania impregnatów do obuwia oraz regularną pielęgnacją.

Do pielęgnacji należy odpowiednio przygotować obuwie. Najpierw trzeba je dokładnie oczyścić oraz zadbać o to, żeby było suche. Do konserwacji należy wykorzystać pastę do pielęgnacji obuwia lub krem do skór w kolorze dopasowanym do koloru skóry. Na sam koniec obuwie trzeba wypolerować, aby było piękne i lśniące.

Pielęgnacja i impregnacja butów zamszowych oraz nubuku

Skóra zamszowa i nubuk charakteryzują się tym, że pięknie wyglądają oraz są jedynymi z najtrudniejszych do wyczyszczenia. Jednak to, że pojawią się na nich zabrudzenia wcale nie oznacza ich końca. Na każdy materiał znajdzie się odpowiedni sposób. Skóra nubukowa jest uważana za najszlachetniejszą ze względu na swój niepowtarzalny matowy wygląd oraz aksamitny dotyk. Poddaje się ją delikatnemu oszlifowaniu przez co staje się przyjemnym w dotyku meszkiem. Z kolei skóra zamszowa również jest uważana za niezwykle szlachetną, a zarazem ciepłą w dotyku. Jej zewnętrzna strona jest poddawana obróbce, dzięki czemu struktura weluru charakteryzuje się meszkiem znacznie dłuższym i przyjemniejszym w dotyku niż w przypadku skóry nubukowej. Jest mniej matowa, a po przejechaniu palcem od razu można zauważyć jaśniejsze i ciemniejsze smugi, które powstają na skutek ułożenia włosia. Skóra zamszowa i nubukowa są stosowane w produkcji wysokiej jakości butów.

Czyszczenie butów z nubuku i zamszowych należy rozpocząć od doboru odpowiednich akcesoriów. W tym celu zalecamy zakup specjalnej szczotki - wykonanej z gumy lub naturalnego włosia i miękkiego drutu. Idealnie sprawdzi się do tego zadania, ponieważ perfekcyjnie czyści i zapobiega osiadaniu brudu. To absolutny must have jeżeli planujesz mieć buty z zamszu lub nubuku jak najdłużej w idealnym stanie. Pamiętaj jednak, że samo czyszczenie nie wystarczy. Równie ważna jest regularna impregnacja butów zamszowych i nubuku. Skorzystaj w tym celu z naszej oferty i dobierz odpowiedni impregnat do obuwia. Jeśli chcesz odnowić kolor, koniecznie zaopatrz się w pastę do zamszu lub pastę do nubuku - w zależności od rodzaju obuwia. Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja obuwia pozwoli Ci cieszyć się nim dłużej, jednocześnie czyniąc je Twoją wizytówką.

Prawidłowa pielęgnacja i czyszczenie skóry lakierowanej

Skóra lakierowana powstaje poprzez nałożenie specjalnej powłoki lakierowej na odpowiedni materiał syntetyczny. Zazwyczaj jest używana do produkcji wysokiej klasy obuwia, które cechuje elegancja i styl na najwyższym poziomie. Jej struktura często wyróżnia się pięknymi tłoczeniami oraz fakturami. Buty ze skóry lakierowanej mogą być dodatkowo marszczone, wytłoczone lub wzbogacone o stylowy, metaliczny połysk.

Do czyszczenia butów ze skóry lakierowanej zaopatrz się w najlepsze akcesoria do pielęgnacji obuwia. To bardzo ważne, jeśli chcesz, żeby wyglądały jak nowe przez długi czas. Stosowanie odpowiednich produktów wpływa na elastyczność obuwia - pamiętaj o tym podczas doboru narzędzi. Czyszczenie butów lakierowanych należy wykonywać przy użyciu wilgotnej szmatki. Postępuj ostrożnie z impregnacją tego rodzaju obuwia, ponieważ specjaliści ostrzegają, że może to doprowadzić do zmniejszenia efektu połysku. Najlepsze akcesoria do pielęgnacji obuwia ze skóry lakierowanej to przede wszystkim odpowiednie kremy oraz ściereczki z flaneli.

Pielęgnacja skóry Nappa i Brush

Te gładkie, a zarazem niezwykle miękkie rodzaje skóry powstają poprzez obróbkę od zewnętrznej strony. W tym celu wykorzystuje się specjalną technikę szczotkowania, aby uzyskać piękny efekt połysku na bucie. Ze względu na swoją strukturę, skóra typu Nappa i Brush wymaga szczególnej pielęgnacji, do której należy wykorzystać akcesoria najwyższej jakości. Koniecznie zaopatrz się w impregnat do butów i odpowiednią pastę. Czyszczenie skóry typu Nappa i Brush należy przeprowadzić, stosując takie same techniki jak do pielęgnacji skóry gładkiej.

Materiały syntetyczne - czyszczenie

W ARMODO.pl znajdziesz także wiele produktów wykonanych z materiałów syntetycznych, które produkowane są z wysokiej jakości tworzyw syntetycznych. Mogą ona imitować skóry naturalne lub tworzyć całkowicie nowe, zapierające dech w piersiach faktury. Pielęgnacja i czyszczenie butów z materiałów syntetycznych także charakteryzuje się dedykowanymi sposobami. W tym celu najlepiej sięgnąć po miękką i wilgotną gąbkę oraz delikatny płyn czyszczący. Kiedy obuwie jest czyste i całkowicie suche możesz je pokryć specjalną warstwą ochronną, sięgając po impregnat do materiałów syntetycznych.

Materiały tekstylne - czyszczenie i użytkowanie

Buty tak samo jak ubrania mogą być wykonane z materiałów tekstylnych – włókienniczych. Jest to tworzywo, które stale zyskuje na popularności. Najpopularniejszym przedstawicielem wśród obuwia z materiałów tekstylnych są buty jeansowe. Często tworzywo to stosowane jest do produkcji letnich butów lub przeznaczonych na specjalne okazje, ale także do obuwia domowego.

Czyszczenie i pielęgnacja jest bardzo proste, ponieważ odbywa się poprzez szczotkowanie na sucho. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie spraye do materiału. Eksperci doradzają stosowanie piankowych sprayów, które perfekcyjnie czyszczą, a dodatkowo ożywiają kolory.

W odróżnieniu od ubrań, obuwia z materiałów tekstylnych nie wolno prać. Nie są one również rekomendowane do noszenia w deszczową pogodę. Po zdjęciu, pamiętaj by włożyć do nich prawidła, zapobiegające ich odkształceniu, a w czasie zakładania sięgnij po łyżkę do butów.

pixel