Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Poznaj nasze sposoby!
Założenie nowej pary butów często ma fatalne skutki – bolesne, nieestetyczne otarcia i pęcherze uniemożliwiające swobodne chodzenie przez kilka czy nawet kilkanaście dni. Nowe obuwie może obcierać pięty, palce, a nawet śródstopie. Czy buty obcierające kostkę muszą iść w odstawkę? Niekoniecznie! Poznaj nasze rady i dowiedz się, co zrobić, żeby buty nie obcierały z tyłu oraz poznaj skuteczne sposoby na łagodzenie skutków otarć.
Czemu buty obcierają?
Zanim poznasz sposoby na obcierające buty, warto przyjrzeć się przyczynie takiej przypadłości. Do najczęściej występujących przyczyn powstawania ran, pęcherzy i otarć na stopach zaliczamy:
-
niewłaściwie dopasowane obuwie – często powód odczuwanego dyskomfortu jest prozaiczny. Buty obcierają pięty, śródstopie czy kostkę zarówno wtedy, kiedy są za małe i uciskają stopę, jak i wówczas, kiedy są za duże (stopa nie ma stabilnego podparcia i przemieszcza się w bucie, co prowadzi do otarć naskórka). Ważnym parametrem, na który powinieneś zwracać uwagę przy zakupie nowych kozaków, botków czy czółenek, jest długość i tęgość obuwia;
-
materiał gorszej jakości – kupno tanich butów z niskiej jakości, sztucznego materiału imitującego skórę może mieć fatalne skutki. To właśnie nieprzepuszczalna struktura i szorstkość materiału odpowiadają za kontuzje. Sztuczne materiały potęgują potliwość stóp. Wilgoć w połączeniu z tarciem to pewny sposób na pęcherze, otarcia i rany;
-
sztywne buty – nierzadko zdarza się, że felerna para butów wykonana jest z wysokogatunkowej, ale sztywnej skóry albo innego tworzywa. W tym przypadku to właśnie twarda struktura odpowiada za obtarcia;
-
wady postawy, nieprawidłowości w budowie stóp.
W większości przypadków możesz w prosty sposób poradzić sobie z problemem, bez konieczności wyrzucania obuwia. Zastanawiasz się, co zrobić, jak buty obcierają z tyłu albo w okolicy palców? Poznaj najskuteczniejsze metody!
Co zrobić, aby buty nie obcierały? Dobór odpowiedniego rozmiaru
Jeśli buty obcierają z tyłu albo z boku, zastanów się, czy ich rozmiar został prawidłowo dobrany. Podstawową zasadą w przypadku kupowania obuwia jest staranne dopasowanie ich długości i tęgości. Aby określić optymalny rozmiar, dokonaj pomiarów przy użyciu kartki papieru, długopisu oraz centymetra krawieckiego. Wystarczy ułożyć kartkę przy krawędzi ściany, ułożyć stopę wzdłuż kartki, dociskając piętę do ściany, a następnie odrysować kształt stopy. Aby określić tęgość obuwia, zmierz obwód stopy tuż za palcami, obwód stopy na podbiciu, szerokość przedstopia oraz szerokość na pięcie. Otrzymane wartości porównaj z tabelami rozmiarów danego producenta. Jeżeli rozmiar twojej stopy znajduje się między dwoma rozmiarami butów, zawsze wybieraj większy rozmiar.
Określenie odpowiedniego rozmiaru jest szczególnie ważne w przypadku kupna obuwia przez Internet. Pamiętaj o tym, że każdy klient korzystający z usług sklepu internetowego może zwrócić towar w ciągu 30 dni. Jeśli nowe, zakupione bez wcześniejszej przymiarki buty z odkrytymi palcami obcierają Cię zaraz po założeniu albo po przejściu kilku kroków w nowych mokasynach czujesz dyskomfort, nie wahaj się – wymień towar na inny.
Wysokiej jakości obuwie z dobrych materiałów
Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Aby długie spacery nie były źródłem bólu, kupuj wyłącznie wysokiej jakości obuwie damskie i męskie wykonane z materiałów przyjaznych stopom. Przede wszystkim zrezygnuj z butów z taniej skóry ekologicznej – twardego, sztywnego tworzywa nieprzepuszczającego powietrza. Korzystniejszym dla zdrowia wyborem będą baleriny, mokasyny, czółenka czy sneakersy z nubuku, zamszu, skóry licowej albo lakierowanej. W okresie letnim możesz śmiało wskoczyć w lekkie, przewiewne buty tekstylne uszyte z bawełny albo innej tkaniny z naturalnymi włóknami. Odpowiednio wyprofilowane, miękkie buty powinny być wyposażone w przepuszczającą powietrze wkładkę niwelującą nacisk i zapewniającą odpowiednią amortyzację.
Nie da się zaprzeczyć, że kupowanie skórzanych butów z logo dobrego producenta jest niemałym wydatkiem. Warto mieć jednak świadomość, że solidne, starannie wykonane buty skórzane będą służyły znacznie dłużej niż ich tańsze zamienniki.
Plastry na obcierające buty – praktyczne akcesoria, które warto mieć w domu
Co zrobić, aby buty nie obcierały? Sprawdzonym sposobem na otarcia jest zastosowanie specjalnych plastrów na obcierające buty. Zamiast czekać, aż na piętach pojawią się bolesne rany, zastosuj plaster profilaktycznie. Tanie, żelowe plastry są dostępne w aptekach, drogeriach i sklepach obuwniczych. Stosuj je do czasu rozchodzenia nowej pary butów oraz po pojawieniu się otarć w celu ochrony przed bakteriami.
Zapiętki
Tanie, skuteczne, uniwersalne… Pożegnaj otarcia, ból i krwawe rany! Jednym z najprostszych sposobów na obcierające obuwie jest przyklejenie wewnątrz buta zapiętek. Samoprzylepne nakładki stworzą dodatkową warstwę między skórą a butami, co skutecznie rozwiąże problem otarć. W sklepach obuwniczych znajdziesz zapiętki skórzane oraz żelowe.
Rozciąganie obuwia
Jeśli nowe buty okazały się troszeczkę za ciasne, możesz nieco je rozbić. Aby zapewnić stopom odrobinę luzu, rozciągnij buty przy pomocy wilgotnych skarpetek. Grube skarpetki zamocz w wodzie, dobrze odciśnij nadmiar płynu, załóż na stopy, a następnie włóż obuwie, które chcesz rozciągnąć. Spaceruj tak po domu przez piętnaście minut dziennie przez kilka dni. Możesz mieć pewność, że delikatnie rozbite buty dopasują się do stopy i przestaną podrażniać skórę pięt czy palców.
Pomoc specjalisty
Obawiasz się, że domowe rozciąganie zniszczy delikatne, kosztowne baleriny czy czółenka? W takim wypadku warto wybrać się do szewca. Specjalista dysponuje wiedzą, doświadczeniem i narzędziami pozwalającymi mu w bezpieczny sposób zmiękczyć skórę lub rozciągnąć obuwie. Co ważne, koszt takiej usługi jest niewielki.
Podpowiadamy, jak zmiękczyć buty na pięcie
Nawet najlepsze buty skórzane mogą przysporzyć kłopotów. Skóra naturalna mięknie pod wpływem użytkowania oraz odpowiedniej konserwacji. Zanim nowa para dopasuje się do stóp, może powodować otarcia. Jak zmiękczyć buty na pięcie, aby nie narażać się na ból, pęcherze i inne dolegliwości? Pożądany efekt zapewnią Ci specjalistyczne preparaty przeznaczone do rozciągania obuwia. Pianki i spraye zmiękczą materiał, nie niszcząc go. Aby zmienić nieco strukturę obuwia, wystarczy spryskać przestrzeń wokół pięt preparatem i poczekać kilka godzin. Dla uzyskania optymalnego efektu zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, możesz wypróbować prosty sposób: posmaruj wnętrze buta kremem nawilżającym.
Obcierające paski w sandałach? Mamy na nie sposób!
Piękne, delikatne sandały na szpilkach często mają poważną wadę – cienkie paski wpijają się w skórę, powodując dyskomfort, otarcia i puchnięcie nóg. Czy w trosce o swoją wygodę i zdrowie musisz zrezygnować z założenia modnych, efektownych sandałów idealnie pasujących do kreacji kupionej z myślą o weselu czy innej, specjalnej okazji? Niekoniecznie! Prostym sposobem na obcierające paski w sandałach są silikonowe naklejki. Długie, cienkie paseczki możesz przycinać do wybranej długości i umieszczać w dowolnym miejscu na bucie. Miękkie naklejki przyjazne skórze niwelują tarcie i zmniejszają nacisk, przez co możesz z lekkością stawiać każdy krok. Co ważne, transparentne naklejki są dyskretne.
Paniom noszącym buty na obcasie polecamy również wkładki żelowe. Naklejona wewnątrz buta wkładka zapobiegnie przesuwaniu się stopy do przodu i zmniejszy nacisk na śródstopie.
Talk
Problem z otarciami może rozwiązać posmarowanie stóp ochronnym talkiem – powszechnie stosowanym, kruchym minerałem wykorzystywanym między innymi do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Delikatny dla skóry talk redukuje pocenie, zapewniając wysoką higienę w czasie gorących dni, a także zmniejsza podatność stóp na otarcia i odparzenia. Stosowanie talku może skutecznie zapobiec dyskomfortowi lub go zminimalizować, gdy się już pojawi.
Pomocy! Obtarły mnie buty!
Jeśli Twoja skóra została podrażniona, możesz załagodzić uciążliwe dolegliwości uniemożliwiające swobodne poruszanie. Przede wszystkim, nie usuwaj naderwanego naskórka. Zranioną skórę należy zdezynfekować przy pomocy wody utlenionej albo innego środka odkażającego dostępnego w aptece. Oczyszczoną ranę zabezpiecz plastrem. Aby przyspieszyć regenerację uszkodzonej skóry, wybierz plaster żelowy nasączony substancją łagodzącą, wspomagającą proces leczenia i pochłaniającą wysięki. Ukojeniem dla obolałych stóp będzie chłodna kąpiel z dodatkiem szałwii i rumianku. Opatrunki noś jedynie w ciągu dnia. Noc to doskonały moment, aby pozwolić skórze „oddychać”.
Pełną regenerację uszkodzonej skóry na piętach przyspieszą preparaty (kremy, maści) zawierające alantoinę, cynk i srebro koloidalne – substancje o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych i stymulujących odbudowę naskórka. Substancje pomocnicze zawarte w preparacie mogą nawilżyć lub natłuścić skórę. O pomoc w dobrze odpowiedniego specyfiku poproś farmaceutę.
Popularne wpisy na blogu
- Skrzypiące buty – przyczyny i sposoby na pozbycie się problemu
- Buty na osiemnastkę – jakie wybrać?
- Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Poznaj nasze sposoby!
- Jak wyczyścić buty w środku i usunąć z nich przykry zapach?
- Z czego składa się but? Cholewka, podeszwa, obcas...
- Eleganckie buty dla osób z haluksami lub szeroką stopą
- Jak wiązać buty. Standardowe i nietypowe sposoby
- Jak czyścić białe buty?
- Wygodne buty na długie marsze
- Zakup za dużych butów. Co zrobić w takiej sytuacji?
- Buty sportowe do sukienki. Jakie wybrać?
- Jakie buty do szerokich spodni?
- Jak wyczyścić białą podeszwę?