Skrzypiące buty – przyczyny i sposoby na pozbycie się problemu

2022-09-12

Kupując buty, należy zwracać uwagę na szereg czynników, które będą wpływały na komfort ich użytkowania i żywotność – fason, rodzaj materiału, technikę wykonania (znacznie lepiej niż obuwie klejone sprawdzą się szyte modele), sposób pielęgnacji, odporność na czynniki zewnętrzne, typ wkładki… Nierzadko zdarza się, że żałujemy decyzji o zakupie już po pierwszym kilkugodzinnym spacerze w nowych szpilkach, mokasynach czy kozakach. Nowe buty mogą nie tylko spowodować bolesne otarcia czy okazać się niedopasowane do naszej budowy anatomicznej, ale również mieć bardzo drażniącą wadę – skrzypieć przy każdym kroku. Dlaczego buty skrzypią? Co możesz zrobić, aby zniwelować nieprzyjemne dźwięki? Sprawdź nasze rady i znajdź sposób na skrzypiące buty!

Buty wydają dźwięki: dlaczego?

Wydaje Ci się, że problem irytujących dźwięków powstających podczas stawiania każdego kroku dotyczy jedynie butów ze skóry lub ekoskóry? Nic bardziej mylnego! Skrzypieć mogą zarówno eleganckie czółenka, jak i klapki czy para sportowego obuwia. Co więcej, ten problem nie jest również domeną taniego obuwia. Nawet porządna para mokasynów kupiona w renomowanym salonie może wydawać drażniący dźwięk. Zdarza się, że buty zaczynają „piszczeć” po pewnym czasie, a innym razem skrzypią zaraz po ich zakupie.

Zastanawiasz się, dlaczego buty wydają dźwięki? Powodem może być:

  • niewyrobiona cholewka – jeśli nowy, skórzany but nie zdążył jeszcze dostosować się do kształtu stopy, może wydawać skrzypiące dźwięki. Sztywna, nienaoliwiona skóra z czasem powinna zmięknąć, a krępujący problem przestanie Ci doskwierać;

  • nadmiar wilgoci – jeden z najczęstszych, a jednocześnie błahy i prosty do wyeliminowania powód skrzypienia butów. Pojawia się najczęściej latem. Kiedy zakładasz obuwie na gołe stopy, nadmiar wilgoci w bucie sprawia, że przy każdym kroku słyszysz nieprzyjemne dźwięki;

  • mokra powierzchnia – znaczna część butów sportowych skrzypi, kiedy stąpasz po mokrej powierzchni. W istocie pozorna wada jest zaletą. Dzięki dźwiękom wiesz, że podeszwa ma dobrą przyczepność, a więc dobrze spełnia swoje zadanie;

  • uszkodzenie obuwia, a dokładniej rozklejenie się wewnętrznej warstwy – kiedy wewnętrzne wkładki na skutek długotrwałej eksploatacji albo wad produkcyjnych rozwarstwiają się, podczas chodzenia możesz usłyszeć charakterystyczny dźwięk. Negatywny wpływ na strukturę buta ma w tym przypadku również ekspozycja na wysoką wilgoć (na przykład przez przechowywanie butów w nieodpowiednich warunkach). Zdiagnozowanie tej przyczyny nie jest łatwe. Wkładki są niewidoczne dla oka, dlatego trudno sprawdzić ich stan;

  • odklejająca się podeszwa – problem, który może pojawić się po kupieniu niskiej jakości butów, w których szybko puścił klej. W tym przypadku wilgoć wzmaga uciążliwe skrzypienie.

Charakterystyczne skrzypienie może więc wynikać z niewłaściwej konstrukcji buta, zastosowania niskiej jakości materiałów podczas produkcji albo nieprawidłowej eksploatacji. Obawiasz się, że ten problematyczny defekt oznacza konieczność wyrzucenia nowej pary wymarzonych, drogich butów do kosza? Nic bardziej mylnego! W większości przypadków możesz samodzielnie pozbyć się kłopotu. Zatem co zrobić, żeby buty nie piszczały?

Co zrobić, żeby buty nie skrzypiały? Nasze rady na problemy z nowymi, skórzanymi butami

Nowe buty wydają dźwięki i zastanawiasz się, co możesz z tym zrobić? Dobranie najlepszego rozwiązania wymaga starannego rozpoznania problemu. W pierwszej kolejności skupimy się na trzeszczącym, skórzanym, nowym fabrycznie obuwiu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w tym przypadku irytujące skrzypienie spowodowane jest twardością materiału. W takiej sytuacji sposób na skrzypiące buty jest prosty. Aby zapewnić sobie komfort i pozbyć się krępującego problemu, wystarczy wetrzeć tłusty środek zmiękczający (pastujący) w nowe buty, a następnie starannie zaimpregnować skórę. Ważne jest, aby wybierać preparaty zalecane przez producenta (skóra licowa potrzebuje innej pielęgnacji niż na przykład zamsz). Poświęcając więcej uwagi butom skórzanym, nie tylko zapomnisz o uporczywych dźwiękach, ale również przedłużysz ich żywotność. Zabezpieczanie skóry specjalistycznymi preparatami dostępnymi w salonach obuwniczych jest niezbędne, aby zachowała ona swoją nienaganną formę przez wiele lat. Dzięki niewidocznej, hydrofobowej powłoce obuwie będzie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne – przede wszystkim wilgoć oraz zarysowania. Zanim nałożysz specyfik na buty, dokładnie je umyj. Skórzane buty należy impregnować raz w miesiącu. Unikaj impregnatów zawierających terpentynę i benzynę, które mogą negatywnie wpłynąć zarówno na jakość skórzanego materiału, jak i jego kolor. Dzięki wygodnym w użyciu środkom impregnacja butów jest szybka i prosta.

Wśród dostępnych w sklepach środków znajdziesz kremy i woski, które należy nanieść na powierzchnię buta okrężnymi ruchami przy pomocy miękkiej ściereczki, impregnaty w sprayu oraz płynne preparaty zamknięte w butelkach z aplikatorem z gąbką. Impregnację przy użyciu preparatu w sprayu najlepiej przeprowadzić na zewnątrz. Jeśli to niemożliwe, zadbaj o dopływ świeżego powietrza. Chemikalia zawarte w preparacie szybko rozprzestrzenią się po pomieszczeniu, co może zaszkodzić wrażliwym osobom (na przykład astmatykom oraz alergikom). Zanim pierwszy raz zaimpregnujesz nowe buty, wykonaj test. Przed nałożeniem impregnatu na całą cholewkę rozprowadź go na niewielkim, słabo widocznym miejscu, by sprawdzić, czy środek nie zmienia koloru albo struktury materiału.

Dobrym, choć obecnie już trochę zapomnianym zwyczajem jest wkładanie do nieużywanych butów skórzanych prawideł. Dzięki nim czółenka, botki czy mokasyny będą naprężone, co zapobiegnie ich odkształcaniu.

Skrzypiące buty z powodu nadmiaru wilgoci

Problem skrzypiących butów jak bumerang powraca każdego lata? W takim przypadku wysoce prawdopodobne jest, że przyczyną całego zamieszania jest wilgoć. W tym przypadku zasada postępowania jest prosta. Przede wszystkim, buty, które zawilgotniały, należy dokładnie wysuszyć. Nie poddawaj ich bezpośredniemu działaniu takich urządzeń jak suszarka czy kaloryfer. Bezpośredni kontakt obuwia z wysoką temperaturą może negatywnie wpłynąć na ich stan. Prostym, a zarazem skutecznym sposobem na pozbycie się wilgoci z butów jest włożenie do nich gazet. Po kilku godzinach wnętrze butów będzie suche. Aby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości, w okresie letnim stosuj preparaty zmniejszające potliwość stóp oraz „oddychające” wkładki zapewniające optymalną cyrkulację powietrza. Nierzadko zdarza się, że przyczyną przemoczenia butów nie jest wysoka temperatura i związana z nią potliwość, ale złe warunki pogodowe. Mokre z powodu deszczu lub śniegu buty zdejmij zaraz po powrocie do domu i wytrzyj czystą, mokrą ściereczką, która usunie zabrudzenia (piasek, błoto) oraz sól. W okresie jesienno-zimowym szczególnie warto zadbać o impregnację obuwia.

Odklejająca się podeszwa. Co zrobić, żeby buty nie piszczały?

Rozbrzmiewające z każdym krokiem skrzypienie spowodowane jest odklejaniem się podeszwy? Zastanawiasz się, czym posmarować podeszwy, żeby nie skrzypiały? Stosowanie środków w tym przypadku nic nie da. Jedynym sposobem na przywrócenie butom świetności jest sklejenie podeszwy. Jeśli buty są objęte gwarancją, zgłoś się do sklepu i zażądaj naprawy wadliwego towaru lub jego wymiany. Jeśli uszkodzeniu uległy starsze buty i okres gwarancji już minął, możesz podjąć się samodzielnej naprawy lub skorzystać z usług szewca. W przypadku butów z płaską podeszwą o prostej konstrukcji sklejenie podeszwy nie jest skomplikowanym zadaniem. Zanim przystąpisz do klejenia, dokładnie oczyść podeszwę buta. Często sama woda nie wystarczy i konieczne jest użycie benzyny ekstrakcyjnej oraz usunięcie nożykiem albo papierem ściernym grubszych warstw starego kleju. Co ważne, miejsce pęknięcia lub odklejenia nie może być zatłuszczone. Aby miejsce klejenia nie rzucało się w oczy, należy użyć bezbarwnego, sprawdzonego specyfiku. Środek należy równomiernie rozłożyć, a następnie unieruchomić but na kilkanaście godzin.

Samodzielna naprawa? Zastanów się dwa razy!

Czy warto podjąć się samodzielnej naprawy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna: to zależy. Nieuwaga czy jeden nieostrożny ruch wystarczą, aby rozlać klej na cholewkę albo zdobienia, co będzie widoczne gołym okiem. Ponadto, efekty domowych zabiegów często nie są trwałe. Pamiętaj o tym, że samodzielnie klejone buty męskie i damskie będą mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Jeśli chcesz zreperować skrzypiące, skórzane buty, za które zapłaciłeś niemałą kwotę, lepiej przemyśl swoją decyzję, ponieważ możesz bezpowrotnie je uszkodzić. Mniejsze ryzyko podejmują osoby pragnące jeszcze wykorzystać tańsze buty o niewielkiej wartości. Bezwzględnie odradzamy klejenie butów, które objęte są gwarancją. Ingerencja w konstrukcję obuwia skutkować będzie utratą gwarancji.

Rozwarstwienie wewnętrznych warstw buta

Jeśli udało Ci się wykluczyć wyżej wymienione powody skrzypiących butów, charakterystyczne dźwięki najprawdopodobniej są oznaką rozklejania się wewnętrznych wkładek buta. Jeśli przypuszczasz, że to właśnie tutaj tkwi sedno problemu ze skrzypieniem doprowadzającym Cię do szewskiej pasji, powinieneś udać się do specjalisty. Samodzielna naprawa czy zniwelowanie dźwięków przez konserwacje są niemożliwe. Doświadczony szewc dysponujący wiedzą na temat konstrukcji obuwia oraz specjalistycznymi narzędziami szybko rozwiąże problem. Ile będzie kosztowała Cię naprawa skrzypiących butów? Koszt usługi uzależniony jest od wielu czynników, przede wszystkim nakładów pracy, miejscowości i renomy zakładu. Pozbycie się wady powodującej skrzypienie to przeważnie wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Czy skrzypienie butów jest powodem do reklamacji?

Niestety, w niektórych przypadkach samodzielne poradzenie sobie ze skrzypiącymi butami jest niemożliwe. Kiedy buty, mimo prób ich odpowiedniej konserwacji, dalej wydają dźwięki albo wada dała o sobie znać zaraz po założeniu nowej, nieużywanej jeszcze pary, warto rozważyć reklamację. Zwrot i reklamacja obuwia z powodu ich skrzypienia są niestandardowym przypadkiem. Jednak, według informacji znalezionych w sieci, wnioski konsumentów niezadowolonych z zakupionego obuwia często są rozpatrywane pozytywnie. To, czy reklamacja zostanie uznana, zależy przede wszystkim od przyczyny problemu. Jeśli wada wynika z nieprawidłowej fabrycznej budowy obuwia, jest nieusuwalna i uniemożliwia jego swobodnego użytkowanie, reklamacja powinna zostać rozpatrzona pozytywnie.

Pamiętaj o tym, że reklamacja musi spełniać wymogi formalno-prawne – zawierać dokładny opis wady i wszystkie niezbędne dane oraz zostać złożona przed upływem gwarancji. Jeśli reklamacja zostanie odrzucona pomimo swojej zasadności, możesz dociekać swoich praw, zgłaszając się do rzecznika praw konsumenta.

Stawiaj na jakość

Wiesz już, co zrobić, żeby buty nie piszczały. A co możesz zrobić, żeby zapobiec tego typu sytuacjom? Przede wszystkim, zrezygnuj z kupowania niedbale wykonanego, masowo produkowanego obuwia sprzedawanego w sklepach sieciowych. To właśnie błędy konstrukcyjne i niska jakość materiałów są przyczyną tego typu problemów. Aby zapewnić sobie komfort i, wbrew pozorom, ograniczyć wydatki, warto wybierać droższe obuwie wykonane z wysokogatunkowych materiałów. Wysoce prawdopodobne jest, że para solidnych butów nie będzie sprawiała problemów podczas użytkowania. Ponadto szpilki, kozaki, mokasyny czy czółenka wyprodukowane ze starannością z wysokogatunkowych materiałów będą służyć przez wiele sezonów. Pamiętaj również o odpowiednim, zgodnym z zaleceniami producenta przechowywaniu i konserwacji obuwia. Szeroki wybór wysokiej jakości, modnych butów znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Popularne wpisy na blogu

  • Udostępnij
pixel