Jak wiązać buty. Standardowe i nietypowe sposoby

2022-10-31

Mogłoby się wydawać, że sznurowanie obuwia nie jest niczym trudnym. Okazuje się jednak, że istnieją różne sposoby wiązania butów. Jak zatem sznurować buty, aby wyglądały ciekawie? Jeśli chcesz przekonać się, że zwykłe sznurówki mogą stać się ozdobą butów i całej stylizacji, zapoznaj się z naszym wpisem.

Mnogość sposobów, które pozwalają zawiązać sznurówki w butach, pokazuje, że zadanie to nie musi być nudne, a ciekawie zawiązane buty mogą stać się najważniejszą ozdobą Twojej stylizacji.

Kreatywne wiązanie sznurówek 

Sznurowanie butów ma przede wszystkim na celu usztywnienie stopy, co wiąże się z jej ochroną przed powstawaniem niechcianych i bolesnych kontuzji, np. zwichnięciem czy skręceniem kostki. Mogłaby się zatem wydawać, że jest to czysto praktyczna czynność, która będzie miała niewiele wspólnego z modą i stylizacjami. Jednak istnieje wiele technik na kreatywne wiązanie sznurówek.

Sposoby wiązania sznurówek — postaw na kolorowe dodatki do butów

Zanim poznasz sposoby wiązania sznurówek, chcemy opowiedzieć Ci o ich niebanalnych kolorach. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje buty bez specjalnego wiązania będą przyciągały wzrok. Na rynku dostępne są kolorowe sznurówki. Jest to niedrogi i prosty sposób, abyś stworzył zupełnie nowe buty. Dzięki nim nawet stare sneakersy nabiorą nowego wyrazu. Co więcej, decydując się na kolorowe sznurówki, jesteś w stanie urozmaicić swoje stylizacje. Dlaczego zatem nie skorzystać z niedrogiego sposobu, który odmieni Twoje stare buty?

Decydując się na kolorowe sznurówki, możesz wybierać z bogatej oferty produktowej dostępnej na rynku. Pamiętaj jednak o tym, że kolor musi pasować do całej stylizacji. Są dwa wyjścia — albo będzie idealnie współgrał z sukienką, płaszczem czy dresem, albo będzie całkowicie kontrastowy.

Jeżeli będzie zależało Ci na subtelnym detalu, który podkreśli wiązanie butów bez kokardki, wybierz sznurówki w odcieniu mięty lub pastelowego różu. Chcesz podkreślić swoją stylizację? Postaw na żółte sznurówki, które doskonale prezentują się na butach posiadających czarne, białe i oczywiście żółte akcenty. Jeżeli lubisz się wyróżniać w tłumie, postaw na białe trampki, do których dobierzesz wyraziste – czerwone, fioletowe lub jaskraworóżowe – sznurówki.

Decydując się na nietuzinkowe rozwiązania, możesz także zdecydować się na kombinację w stylu duotone. Oznacza to, że do jasnych butów dobiera się ciemne sznurówki i odwrotnie — do ciemnych butów wybiera się jasne sznurówki. W tym wypadku doskonale sprawdzi się klasyczne połączenie czerni z bielą.

Jak wiązać sznurówki, żeby nie było ich widać?

Nie lubisz, kiedy sznurówki są widoczne i zastanawiasz się, jaką metodę wybrać, aby nie było widać klasycznej kokardki? Na szczęście wymyślono metodę, która sprawia, że nie musisz już zadawać sobie pytania, jak schować sznurówki w butach? Wykonanie takiego wiązania obuwia jest nie tylko proste, ale przede wszystkim modne. Wystarczy, że zwiążesz sznurówki ze sobą, wysuniesz język i włożysz je za niego. Rozwiązanie to sprawia, że:

  • jesteś w stanie wyeksponować but, a w szczególności język, na którym wiele marek butów umieszcza swoje logo;

  • nie musisz martwić się o ciągle rozwiązujące się sznurówki. Są one bowiem schowane i ustabilizowane taki sposób, że nie grozi Ci ich niekontrolowane rozwiązanie;

  • buty są niezwykle wygodne i możesz je znacznie szybciej ubierać. Nie musisz bowiem za każdym razem rozwiązywać i wiązać sznurówek.

Jeśli zastanawiasz się, jak zawiązać buty, żeby nie było widać sznurówek, spieszymy donieść, że istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci wykonać to zadanie szybko i dokładnie. O jednym pisaliśmy wyżej, jednak warto pamiętać, że tak naprawdę w ogóle nie musisz zawiązywać sznurówek. Wystarczy, że włożysz je w ostatnią dziurkę i tak zostawisz. Dbaj o swoje bezpieczeństwo — zbyt długie i niezwiązane sznurówki mogą sprawić, że będziesz się o nie potykał. 

Sposoby sznurowania butów — czy wiązać je do ostatniej dziurki?

W wysokich Conversach lub Vansach bardzo często pozostawia się wolną ostatnią dziurkę na sznurowadła. Czy Ty również zastanawiałeś się dlaczego? Na pewno nie wynika to z niedbalstwa lub lenistwa osób, które noszą tego typu buty, a z ich świadomego wyboru.

Takie rozwiązanie sprawia, że podkreślają one swobodny charakter stylizacji, którą dobrali do obuwia. Decydując się na wysokie trampki, wiele osób pomija nawet dwa otwory na sznurowadła. Warto przy tym pamiętać, że w takich sytuacjach buty są mniej stabilne, więc jeśli zdecydujesz się w nich jeździć na hulajnodze albo deskorolce, lepiej, żebyś usztywnił odpowiednio kostkę i zasznurował buty do końca. Obie wersje sznurowania takich butów wyglądają dobrze, szczególnie jeśli pokusisz się o schowanie końcówek sznurówki wewnątrz buta.

Metody sznurowania butów — czy szersze sznurówki to dobry pomysł?

Jeżeli lubisz kreatywne wiązanie sznurówek, z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na duże kokardy, które można tworzyć z błyszczących tasiemek. Takie rozwiązanie najczęściej mają damskie buty. Rozwiązanie to przypadło do gustu paniom, które lubią wyróżniać się z tłumu. Wybierając botki lub półbuty, w których mają znaleźć się tego typu sznurówki, warto zwrócić uwagę na odpowiedniej wielkości szlufki. Takie rozwiązania posiadają niektóre modele butów marki Puma.

Jak ładnie zawiązać sznurówki — kilka sposobów, które mogą przypaść Ci do gustu

Kokarda — zawsze dobra i zawsze na miejscu

Jedną z najpopularniejszych metod wiązania butów jest tworzenie ze sznurówek mniejszych i większych kokardek. Taką taktykę wykorzystują osoby noszące obuwie sportowe lub miejskie. Okazuje się także, że jest to jedyna właściwa technika, jeśli chodzi o sznurowanie eleganckiego, wieczorowego obuwia. Jeżeli lubisz eksperymentować z wiązaniem obuwia, możesz kokardę umieścić nie na samej górze a np. na środku buta lub na jego końcu (czyli zastosować wiązanie odwrotne do tradycyjnego).

Krzyżyk — klasyczna i najszybsza metoda wiązania butów

Klasyczny krzyżyk jest najprostszą i jedną z najszybszych metod wiązania butów, jaką można zastosować. Doskonale sprawdza się, jeśli wybierzesz jednobarwne sznurówki. Co więcej, każde obuwie z takim wiązaniem będzie prezentowało się nienagannie.

Technika ta jest bardzo prosta, dlatego warto nauczyć się tej metody sznurowania butów. Sznurówki wkładane są naprzemiennie do dziurek po przeciwległych stronach. Tak wykonane wiązanie można zakończyć kokardką zewnętrzną, ukrytą w środku buta lub schować niezwiązane sznurówki do środka butów. Jeśli są długie, możesz także opleść je wokół kostki. 

Klasyczną krzyżową metodę można dodatkowo urozmaicić poprzez zastosowanie wersji szerokiej. Mowa tutaj o tym, że po każdym krzyżowaniu sznurowadła przeprowadza się dołem na kolejny poziom. Dzięki temu przerwy między nimi są wyraźnie zaakcentowane i bardziej rzucające się w oczy.

Klasyczny, a jednak wyróżniający się sposób wiązania butów — prosto i do przodu

Sznurowanie proste to klasyczna, aczkolwiek wyróżniająca się metoda sznurowania butów. Chcąc w taki sposób zawiązać obuwie, wystarczy:

  • od góry przewiązać lewą część sznurowadła przez prawą dziurkę i postąpić tak samo z prawej strony;

  • lewą sznurówkę przewlekać następnie przez drugą dziurkę, pozostawiając tę znajdującą się po prawej stronie wolną. Następnie należy wykorzystać trzecią prawą dziurkę;

  • do pustej dziurki z prawej strony przewleka się od dołu lewą część sznurowadła, a prawe przewiązuje się od góry w trzeciej dziurce znajdującej się z lewej strony.

Ta technika wygląda rewelacyjnie, jeśli w butach zastosujesz kolorowe sznurówki.

Sznurowanie na suwak — jak ładnie zawiązać sznurówki? Właśnie tak!

Jeśli zastanawiasz się, jak ładnie zawiązać sznurówki, metoda na suwak z pewnością będzie odpowiednia. Doskonale sprawdza się ona w przypadków młodzieżowych butów, np. Nike Air Jordan, które prezentują się doskonale z takim sznurowaniem. 

Metoda na suwak jest połączeniem klasycznego sznurowania krzyżowego i prostego. Zaczyna się je od wykonania węzła na końcu sznurówki. Końcówkę sznurówki bez węzła należy przełożyć od dołu przez ostatnią dziurkę po prawej stronie, a następnie od góry po lewej stronie (także na samym końcu). Ten sam koniec przewiązuje się przez drugą dziurkę z prawej strony buta. Wymienione kroki należy powtarzać do momentu, aż wszystkie dziurki zostaną zapełnione.

Popularne wpisy na blogu

  • Udostępnij
pixel