Jak wyczyścić buty w środku i usunąć z nich przykry zapach?

2022-08-29

Intensywnie użytkowane obuwie z czasem traci swoją świeżość i nienaganny wygląd. Każdy z nas dba o to, aby włożone buty dobrze się prezentowały. Z tego powodu starannie usuwamy z nich zabrudzenia, pastujemy i impregnujemy. Ale czy z taką samą starannością dbamy o ich wnętrze? Aby zapewnić sobie komfort i higienę, należy regularnie czyścić każdą parę od wewnątrz. Jak wyczyścić buty w środku, aby ich nie zniszczyć? Co możesz zrobić, aby przedłużyć żywotność ulubionej pary? Sprawdź nasze rady!

Jak wyczyścić skórzane buty w środku? Podpowiadamy!

Kupno wysokiej jakości butów z naturalnej skóry jest niemałą inwestycją. Aby kosztowne kozaki, mokasyny, czółenka czy sztyblety w nienagannym stanie służyły Ci przez wiele lat, należy poświęcić im jednak więcej uwagi. Podstawą pielęgnacji skórzanego obuwia jest jego regularne czyszczenie i impregnacja. Stosowane środki powinny być dobrane do typu skóry. Inaczej należy zabezpieczać skórę licową, a inaczej zamsz czy nubuk. Zanim kupisz dany specyfik, zapoznaj się z wytycznymi producenta. Ochronna warstwa preparatu zapobiega wnikaniu wilgoci, chroni przed przemoczeniem i zabrudzeniami oraz nadaje butom odpowiedni połysk i barwę. Impregnaty i środki zmiękczające do skóry dostępne są w formie wosków, spreyów, past i płynów zamkniętych w butelkach z aplikatorem w formie gąbki. Unikaj impregnatów zawierających terpentynę i benzynę, ponieważ są to substancje, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i kolor skórzanego materiału. Dzięki wygodnym w użyciu środkom impregnacja butów jest prosta i szybka.

Raz na jakiś czas należy starannie wyczyścić wnętrze buta. Jak odświeżyć buty w środku? W przypadku modeli ze skórzaną wkładką należy postępować ostrożnie. Naturalna skóra „nie lubi” wody, dlatego wyczyszczenie wnętrza butów klasycznymi metodami jest ryzykowne. Zatem jak sobie poradzić z zabrudzeniami i nieprzyjemnym zapachem? Pomocna okaże się wilgotna, ale nie mokra ściereczka albo chusteczki nawilżane. Należy wyczyścić wkładkę okrężnymi ruchami, a następnie pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Jeśli skórzane wkładki są mocno zabrudzone i czyszczenie nie przynosi satysfakcjonującego rezultatu, najlepszym wyjściem będzie ich wymiana. Warto wybrać skórzane wkładki z węglem aktywnym zapobiegającym rozwojowi bakterii i grzybów w bucie. Wkładki powinny być wymieniane regularnie oraz za każdym razem, gdy ulegną uszkodzeniu. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie komfort i higienę.

Specjaliści zaznaczają, że skórzane buty nie powinny być noszone codzienne. Skórzane wkładki, które bardzo mocno absorbują pot i wodę, muszą raz na jakiś czas się wietrzyć. Kiedy nie nosisz butów, możesz zastosować prosty sposób – włóż do nich na noc kawałek kredy albo skarpetki wypełnione żwirkiem dla kota. Przekonasz się, że po nieprzyjemnym zapachu nie będzie śladu!

Jak wyczyścić „adidasy” i inne buty z wkładką z tkaniny?

Regularnie noszone na co dzień, podczas ćwiczeń na siłowni czy joggingu buty sportowe są idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów. Z tego względu należy poświęcić im dużo uwagi podczas pielęgnacji. Jak wyczyścić „adidasy”, trampki, sneakersy i inne buty z wkładką wykonaną z tkaniny? Aby pozbyć się przykrego zapachu i usunąć zabrudzenia, wystarczy użyć wody, szarego mydła, sody oczyszczonej i szczoteczki do zębów. Zanim przystąpisz do czyszczenia, usuń wszystkie sznurówki i wkładki – te elementy wyczyść osobno. Dobrym sposobem na zneutralizowanie zapachów jest posypanie wkładki sodą oczyszczoną i zostawienie jej na noc.

Jak wyczyścić buty w środku? Metoda postępowania jest bardzo prosta. Aby odświeżyć wnętrze ulubionego obuwia, wystarczy delikatnie szorować je szczoteczką z miękkim włosiem zamoczoną w wodzie z dodatkiem szarego mydła. Co ważne, nie przesadzaj z ilością wody. Wilgotne buty powinny same wyschnąć. Nie poddawaj ich bezpośredniemu działaniu rozgrzanych urządzeń, takich jak suszarka czy kaloryfer. Bezpośredni kontakt obuwia z wysoką temperaturą może negatywnie wpłynąć na ich stan.

Jak wyczyścić gumowe klapki?

Przed nadejściem sezonu letniego warto wykonać przegląd zawartości swojej szafy. Twoje ulubione klapki nie prezentują się już tak dobrze, jak zeszłego lata? Nie musisz kupować nowej pary butów na kolejny sezon. Możesz szybko nadać piękny wygląd lekkim, letnim butom wykonanym z gumy czy tworzyw sztucznych. Jak wyczyścić gumowe klapki?

W pierwsze kolejności spłucz pył, kurz i inne zanieczyszczenia pod bieżącą wodą. Szorowanie butów z zaschniętymi zabrudzeniami mogłoby spowodować tworzenie się plam. Następnie osusz buty i przygotuj środek myjący. Zmieszaj ze sobą 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej i 1,5 łyżki delikatnego środka piorącego. Następnie przy pomocy szczoteczki do zębów nanoś preparat na buty i delikatnie wcieraj, nie omijając zakamarków. Pozwól butom namoczyć się przez 10 minut, a następnie dokładnie je wypłucz. Wysuszone klapki będą jak nowe!

Podpowiadamy, jak wyczyścić espadryle

Espadryle od kilku sezonów cieszą się ogromną popularnością. Wygodne buty sprawdzają się w każdej sytuacji – podczas spaceru nadmorską promenadą, na zakupach, na uczelni czy w pracy. Obuwie z charakterystyczną podeszwą doskonale się prezentuje, a jednocześnie jest wygodne i lekkie. W sklepach znajdziemy szeroki wybór modeli z płaską podeszwą, na platformach i koturnach. Każdy fason jest stylowym uzupełnieniem letniej stylizacji. Wydawać by się mogło, że pozbycie się plam z espadryli ze sznurkowym motywem jest nie lada wyzwaniem. Nic bardziej mylnego! Jak wyczyścić espadryle, aby ich nie uszkodzić?

Espadryle to delikatne buty z tkaniny z charakterystycznym, słomianym brzegiem podeszwy. Dekoracyjny element źle znosi kontakt z wodą, dlatego zabronione jest pranie butów w pralce. Wrzucone do bębna buty wyprane nawet na delikatnym programie najprawdopodobniej zniekształcą się i rozkleją. Materiał, z którego uszyte są buty, możesz namaczać. Ważne jest jednak, żeby omijać podeszwę. Wierzch espadryli wyczyść przy pomocy szczoteczki, wody i mydła. Mokre espadryle susz naturalnie z dala od ostrego światła słonecznego. Delikatna budowa espadryli sprawia, że ich częste mycie może je uszkodzić. Aby buty jak najdłużej były świeże, wyposaż je we wkładki antybakteryjne i noś tylko w czasie słonecznych, suchych dni. Nie zakładaj butów bezpośrednio na gołą stopę. Wycięte stopki sprawią, że pot nie będzie wsiąkał we wkładkę.

Talk – sposób na odświeżenie butów

Wiesz już, jak wyczyścić skórzane wkładki w sandałach, mokasynach i innych butach. Teraz pora odpowiedzieć na kolejne pytanie: co możesz zrobić, żeby zniwelować pocenie stóp, a tym samym przedłużyć efekt czyszczenia? Nieocenioną pomocą w utrzymaniu butów w nienagannej czystości jest talk – łagodny dla skóry, powszechnie stosowany, kruchy minerał wykorzystywany między innymi do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Dzięki niemu możesz skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza butów, a jednocześnie zdezynfekować je i zapobiec zawilgoceniu. Jedyne, co musisz zrobić, aby osiągnąć pożądany efekt, to wsypać talk do butów i pozostawić na całą noc. Następnego dnia wysyp resztkę proszku z buta, a następnie skrop wkładkę 3 kroplami wybranego olejku, na przykład z drzewa herbacianego.

Podobny efekt zapewni Ci inny produkt, który na pewno masz w swoim domu – torebki z herbatą. Niewielkie torebki wystarczy włożyć do butów. Pochłoną one całą wilgoć i brzydki zapach. Należy także wspomnieć o specjalnych preparatach stworzonych z myślą o osobach pragnących zadbać o higienę stóp – są to antybakteryjne dezodoranty do obuwia.

Pranie przepoconych butów w pralce – czy to dobry pomysł?

Samodzielne odświeżanie butów wydaje Ci się zbyt czasochłonne? Jesteś fanem nowoczesnych metod? W takim razie z pewnością naturalnym działaniem jest dla Ciebie wrzucenie pary butów do pralki, wsypanie odpowiedniego detergentu, nastawienie delikatnego programu i czekanie, aż urządzenie zakończy pracę. Zanim naciśniesz guzik START, zastanów się dwa razy. Nawet wysokiej jakości, nowoczesna pralka może uszkodzić obuwie. Wysoka temperatura, wilgoć i wirowanie mogą spowodować rozklejenie, pęknięcie podeszwy, odkształcenie się niektórych elementów czy zmianę struktury materiału. Pod żadnym pozorem nie pierz w prace butów wykonanych ze skóry i ekoskóry – botków, balerin, kozaków czy mokasynów. Niektóre modele sportowe można bezpiecznie prać w pralce, o czym powinien poinformować producent. Jeśli na butach nie ma konkretnej informacji na temat zalecanej metody prania, wybierz delikatne czyszczenie ręczne. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, pamiętaj o kilku zasadach:

  • nie używaj środków zmiękczających i płynów do prania. Do pojemnika wsyp jedynie trochę proszku do prania albo wrzuć kapsułkę do bębna;

  • wyjmij z butów wkładki i sznurówki;

  • włóż do bębna niewielki koc albo ręcznik. Pomocny może okazać się również specjalny woreczek do prania bielizny;

  • wybierz krótki, delikatny program (maksymalnie 30 stopni i 400 obrotów na minutę).

Popularne wpisy na blogu

  • Udostępnij
pixel